Chiki Liki Tu-a + Los Perdidos, 8.3.07 Fléda, Brno

Jeden z nejčastějších hudebních vývozních artiklů našich východní sousedů, traja chlapci s minimálnými vedomostami o hudobných nástrojoch Chiki Liki Tu-a, vystoupili minulý čtvrtek v brněnském klubu Fléda. Jako support zvolili Los Perdidos.

Pokud jste si ve čtvrtek vyhlédli koncert slovenské skupiny Chiki Liki Tu-a a byli jste dokonce tak nedočkaví, že jste dorazili na čas (tj. na 20:00), pak jste měli tu čest setkat se s pravým španělským ska z Čech. Komu lahodí rychlé skákací rytmy, přičemž by si ale ryze skáčkový koncert neužil, skupinu Los Perdidos doporučuji.
SmÄ›ska rychle proudĂ­cĂ­ch, absolutnÄ› fungujĂ­cĂ­ch rytmĹŻ zaujala publikum vÄŤetnÄ› mÄ›. Nutno ale dodat, Ĺľe i pĹ™es nespornÄ› kvalitnĂ­ vĂ˝kon byla skupina brána jako "nutnĂ© zlo", kterĂ© se musĂ­ pĹ™etrpÄ›t pĹ™ed hlavnĂ­ hvÄ›zdou veÄŤera snad i proto, Ĺľe znaÄŤnou část publika tvoĹ™ila slovenská menšina (pĹ™edstavujĂ­cĂ­ v sále FlĂ©dy znaÄŤnou vÄ›tšinu) toužícĂ­ po chlapcĂ­ch z Prešova. PoÄŤetnĂ­ Los Perdidos, jejĂ­mĹľ vrchnĂ­m zpÄ›vákem je "padre"(civilnĂ­m jmĂ©nem Richard atd.), sehrála nÄ›co z jejich poslednĂ­ho CD Oiga,odkud nemĂ˝lĂ­m-li se pocházĂ­ i pĂ­seĹ? Oiga hermano, která se nezapomĂ­ná, a tak trošku nutĂ­ k zapojenĂ­ (proto vÄ›tšina účastnĂ­kĹŻ odloĹľila pĹŻllitr ÄŤi se o to alespoĹ? hodnou chvĂ­li pokoušela).
Šárka Mattová, rubrika Recenze akcí Freemusic.cz

Afrika, Bruntál, červen 2006
V sobotu 17. června se v bruntálském klubu Africa Pub konal již čtvrtý
ročník festivalu Open House Fest. Letošní festival byl uskutečněn z výrazné
finanční podpory města Bruntál. ...Po krátké pauze se na pódiu objevila punkskareggae kapelka Los Perdidos. Tato hudební formace s propracovanými španělskými zpěvy a "skáčkovými riffy"
ukázala publiku pravou španÄ›lskou muziku. Publikum po skonÄŤenĂ­ poslednĂ­ho songu opÄ›t nenechalo stát kámen na kameni a kapela chtÄ› nechtÄ› zahrála ještÄ› jednu pĂ­seĹ?, a to dokonce velmi známou pĂ­seĹ? od M.C. V reggae rytmech se po Los Perdidos pokraÄŤovalo...

Ponorka, květen 2006
Kousek od bývalého jezuitského konviktu, který dnes slouží jako Umělecké centrum Univerzity Palackého, je i legendární undergroundová hospoda U Muzea, známější jako Ponorka, která slouží jako druhý domov spoustě výtečných kapel (Havárna , Traviny jas, Já taky, Pepa Rubbish, Zmetci aj.) a kde se každý čtvrtek konají koncerty. Zrovna ve čtvrtek 4. 5. zde zařádili i místní oblíbenci Los Perdidos.
Tahle skvělá kapela vznikla na konci minulého tisíciletí, když do punkové smečky Rozdílné podoby infiltrovali odpadlíci z funky-jazzového seskupení Chorchestr a zpěvák Richard se vrátil ze Španělska, kam utekl před povinnou vojenskou službou. Cesty po jižních zemích, slunce, boj za indiánskou otázku a španělština se v tvorbě Los Perdidos výrazně odrazily. Punková rychlost a nasazení zůstávají, neméně důležitými prvky jsou ale i různé styly latinskoamerického folklóru, mexické a kolumbijské revoluční pochody a vydatná dávka jamajské hudby. Výsledkem je energický a jako k divokým tanečkům stvořený styl, který Los Perdidos možná s trochou nadsázky nazývají „chiapas punk“.
Hudební fajnšmekři se mohli rozplývat nad technickými dovednostmi ostřílených muzikantů, které se snoubily s naprostou uvolněností (i zásluhou několika jointů, které neustále kolovaly mezi pány umělci). Hudební kritik by zřejmě pochválil skvělou rytmiku, hru obou kytaristů i bezkonkurenční dechovou sekci. My, co tomu stejně nerozumíme, jsme se mohli vlnit a poskakovat, stejně jako si s kapelou odeřvat chytlavé sborové refrény, které jsou sice ve španělštině, ale popěvky jako „Viva Zapata“ či „Los Perdidos“ je schopen si zapamatovat a reprodukovat i člověk průměrně jazykově nadaný. Pokud si to chcete užít tak jako my v Ponorce, tak máte jedinečnou příležitost v bruntálské Africe 17. 6. 2006 na Open House Festu.
Kuba OlejnĂ­ÄŤek, skaweb

www.sopel.freemusic.cz, Police 2005
LOS PERDIDOS
Jakýsi jižanský pop. Prý se bude tancovat, ať prý se uklidíme z těch laveček - a světe div se - tančilo! Jako o život! Nerad bych někoho urazil, ale osobně zcela nechápu co na tomhle kdo vidí? Inu žhaví kandidáti na nějakou z populárních televizních soutěží.